TÜİK, enflasyon sepetini güncelledi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon sepetinde yer alan ürünleri ve ağırlıklarını güncelledi, sepete votkanın alınması ve çocuk ayakkabısının çıkarılması dikkat çekti.

VOTKA SEPETE GİRDİ, ÇOCUK AYAKKABISI ÇIKARILDI

Her yıl aralık ayında yapılan güncellemede, ağırlığı artan mal ve hizmetler endeks sepetine dahil edilirken, ağırlığı azalan ürünler sepetten çıkartılıyor. Bu nedenle, TÜFE sepetinde yer alan ürünlerin sayısı her yıl değişim gösteriyor. 2024 yılında TÜFE’de 81 ilin tamamı ve 227 ilçe kapsamında, 28 bin 852 iş yeri ve 5 bin 246 konuttan (kira) 406 madde, 913 madde çeşidi için her ay yaklaşık 608 bin 594 fiyat derlenecek.

Güncellemeye göre, bu yıl sepete yeni giren maddeler votka, kadın montu, düğün, nişan ve benzeri toplantılar için salon kirası; sepetten çıkan tek madde ise çocuk ayakkabısı (deri veya suni deri) oldu.
Ayrıca, makarna, süt, sigara, ayakkabı (kadın için), elektrikli süpürge, saklama ve muhafaza malzemeleri, diğer sağlık ürünleri, otomobil (dizel), otomobil (benzinli), köprü geçiş ücreti, tren ücreti (şehirlerarası), uçak bileti ücreti, sportif faaliyetler için yapılan ödemeler, özel televizyon ve çevrim içi yayın hizmetleri, magazin ve dergiler ve saat maddeleri altında kapsanan madde çeşitleri ve madde çeşit ağırlıkları güncellendi.

ANA GRUP AĞIRLIKLARI BELİRLENDİ

TÜFE hesaplamalarında kullanılacak ana grup ağırlıkları da belirlendi. Buna göre, gıda ve alkolsüz içeceklerin ağırlığı yüzde 25,43’ten yüzde 24,98’e, konutun ağırlığı yüzde 16,61’den yüzde 14,2’ye gerilerken, ulaştırmanın ağırlığı yüzde 15,08’den yüzde 17,35’e yükseldi.

Sağlık, eğlence ve kültür, lokanta ve oteller, eğitim, giyim ve ayakkabı, alkollü içecekler ve tütün grup ağırlıkları artarken, ev eşyası ile çeşitli mal ve hizmetlerin ağırlığı düştü. Haberleşmede ise grup ağırlığının değişmediği görüldü.

Söz konusu ağırlıklar, alkollü içeceklerde ve tütünde yüzde 3,75, eğitimde yüzde 1,79, giyim ve ayakkabıda yüzde 6,94, ev eşyasında yüzde 8,12, sağlıkta yüzde 3,71, haberleşmede yüzde 3,33, eğlence ve kültürde yüzde 3,33, lokanta ve otellerde yüzde 8,17, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 4,29 olarak belirlendi.

Tüketici fiyat endeksi ana grup ağırlıkları şöyle:

Ana harcama grupları 2023 2024
Gıda ve alkolsüz içecekler 25,43 24,98
Alkollü içecekler ve tütün 3,57 3,75
Giyim ve ayakkabı 6,41 6,94
Konut 16,61 14,2
Ev eşyası 8,66 8,12
Sağlık 3,53 3,71
Ulaştırma 15,08 17,35
Haberleşme 3,3 3,33
Eğlence ve kültür 3,25 3,33
Eğitim 1,67 1,79
Lokanta ve oteller 7,82 8,17
Çeşitli mal ve hizmetler 4,63 4,29
Kaynak: AA
Kullanıcı Adı

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • 13:23 Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov, çocuklarını da hükümette görevlendiriyor

  Ukrayna savaşında Rusya lideri Vladimir Putin’e destek veren Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov, çocuklarını da hükümette önemli görevlere atamaya devam ediyor. Son olarak 24 yaşındaki kızı Kadizat Kadirova başkan yardımcılığı görevine getirildi. Kadirov’un diğer çocukları ve akrabaları da hükümette üst düzey görevlerde bulunuyor. Çeçen liderin sağlık durumuyla ilgili çıkan iddialar ise henüz doğrulanmadı.

 • 13:14 Futbolcu dakikalarca telefonla oynadı! Gerçek sonradan ortaya çıktı

  TFF 2.Lig’de Denizlispor ile Etimesgut Belediyespor arasında oynanan maçta eşine az rastlanan bir olay meydana geldi. Denizlisporlu futbolcunun dakikalarca elindeki telefonla oynadığı görüldü. İlerleyen dakikalarda ise olayın gerçek yüzü öğrenildi. Topun oyunda olduğu esnada bulduğu telefonu elinde taşıyan Emre Sağlık, topun oyundan çıkması ile birlikte telefonu sahibi olan top toplayıcı çocuğa ulaştırdı.

 • 12:56 Yeniden Refah Partisi, ‘İmamoğlu para verdi’ iddialarını yanıtladı

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Yeniden Refah Partisi’ne para verdiği iddialarına yanıt gecikmedi. Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Altınöz, İmamoğlu’nun partisine aday çıkarma durumunda sponsorluk ücreti verdiği iddiaları reddetti.

 • 12:53 HÜDA PAR lideri Yapıcıoğlu, iki konuya dikkat çekti: Bizim belediyelerimizde bunlar asla olmayacak

  Partisinin belediye başkan adaylarını açıklayan HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, programda yaptığı konuşmada iki konuya dikkat çekti. Doğrudan, haktan, hakikaten ayrılmayacaklarını, kim yaparsa yapsın yanlışı da eleştireceklerini ifade eden Yapıcıoğlu, “Bizim belediyelerimizde rüşvet ve yolsuzluk asla olmayacaktır. Aldığımız her belediyenin girişine ‘rüşvet alan da, veren de melundur’ Hadisi Şerifini asacağız” dedi.

 • 11:49 Maçtan sonra ortaya çıktı! Semih’in golünden önce Uğurcan’dan görülmemiş tepki

  Trabzonspor’un Beşiktaş’a deplasmanda 2-0 yenildiği maçta Semih Kılıçsoy’un gol vuruşunu yapmadan önce kaleci Uğurcan’ın ellerini havaya açması ve itirazlarda bulunması dikkat çekti. Başarılı eldivenin o anları binlerce etkileşim aldı.

 • 11:38 Grammy’de 3 ödül alan rapçi Killer Mike, törende güvenliğe saldırdığı için tutuklandı

  Dün düzenlenen Grammy Ödülleri’nde en iyi rap albümü, en iyi rap performansı ve en iyi rap şarkısı kategorilerinde ödül alan rapçi Killer Mike, davette güvenlik görevlisini saldırdı. Rapçi, tören esnasında gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.

 • 11:27 TÜİK, enflasyon sepetini güncelledi

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon sepetinde yer alan ürünleri ve ağırlıklarını güncelledi. Sepette 406 madde ve 913 madde çeşidi dikkate alınacak. TÜİK’in internet sitesinde yer alan bilgiye göre, her yıl fiyat derlenen yerleşim yerleri ve iş yerleri, endeks sepetinde yer alan ürünler ve ağırlıklarıyla ürünlerin tanımları güncelleniyor. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) sepeti ve ağırlıkları ile açıklanan değişim oranları ülke ortalamasını ifade ediyor.

 • 11:25 Suriye’nin kuzeyinde 11 terörist etkisiz hale getirildi

  Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı bölgelerinde saldırı hazırlığındaki 11 PKK-YPG’li teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi. Türk Silahlı Kuvvetleri, teröristlerin saldırı girişimlerine karşılık vermeye devam ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu, Ekonomi, Güncel, Son Dakika

Son Dakika Ekonomi TÜİK, enflasyon sepetini güncelledi – Son Dakika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x