Mecliste kürsü işgali eylemi

MHP’li TBMM Başkanvekili Celal Adan’ın HDP grubuna “P…ler” şeklinde küfür etmesinin ardından HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan tepki göstermiş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Celal Adan’a destek olmuştu.

Küfür tartışması bugün bir kez daha TBMM Genel Kurulu’nda gündeme geldi.

HEDEP Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık küfür konusuyla ilgili olarak Celal Adan’a hitaben, “Bunlar size de parlamentoya da hiç yakışmıyor. Tutumunuzdan dolayı söz istiyorum” dedi.

MHP’Lİ BÜLBÜL: “MESELENİN NET OLDUĞUNU İFADE ETTİK”

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül ise Adan’ın açıklamalarının gayet net olduğu, MHP’nin de konuyla ilgili yaptığı açıklamaların gayet net olduğunu ve tartışmayı uzatmaya gerek olmadığını söyledi.

Muhammed Levent Bülbül şu şekilde konuştu:

“Şu anda Meclis’te açılış itibarıyla sadece bir açıklama yapmış bulunmaktasınız. Herhangi bir tutum söz konusu değildir. Açıklamasını yaptığınız husus son derece sarihtir. Parlamentoya yönelik bir açıklamadır. Muhatabı da millettir ve bütün parlamenterlerdir. Bununla alakalı olarak eğer anlaşılmadıysa tutanaklarda bu yapmış olduğunuz açıklamanın ne olduğu gayet iyi bir şekilde anlaşılacaktır. Biz daha ilk günden itibaren Milliyetçi Hareket Partisi Grubu Başkanvekili olarak yapmış olduğumuz açıklamalarda bu meselenin ne olduğunu çok net bir şekilde izah ettik. Bir daha üzerine yorum ya da duraksamaya yer vermeyecek kadar meselenin belli olduğunu ifade ettik.

Bu meselenin daha fazla gündeme getirilmesinde ve daha fazla deşilmesinde bir fayda mülahaza etmiyoruz. Sizin şu anda yapmış olduğunuz konuşma gayet nettir. Biz de Milliyetçi Hareket Partisi olarak bunu ifade etmişizdir.”

“YALAN SÖYLÜYORSUN” TARTIŞMASI

Bunun üzerine söz alan Sırrı Sakık, “Bu parlamentodan özür dilemeniz gerekir. Bizden özür dilemeniz gerekir. Bize milyonlarca oy vermiş vatandaşlardan özür dilemeniz gerekir. Öyle geçiştirmekle olmaz. Grupta oturup birbirinizi alkışlamakla olmaz. Sizi sanki Kurtuluş Savaşı’nda bir kahraman gibi karşılıyorlardı. Çok ayıp. Bunlar size de parlamentoya da hiçbirinize yakışmıyor” ifadelerini kullandı.

MHP’li Grup Başkanvekilinin açıklamalından sonra Sırrı Sakık söz almak istedi. Adan başka bir vekile söz vererek Genel Kurul’a devam etmek istedi. Sakık mikrofonun sesi açılmadan konuştu. Sakık’ın sözleri üzerine Adan “Yalan söylüyorsun” dedi. Sakık da “Sen yalan söylüyorsun” diye karşılık verdi.

Adan, “Oluç beyi (Saruhan Oluç) aradım mı? Geç yerine, geç yerine haydi” dedi.

HEDEP ise bunun üzerine Meclis Kürsüsünü işgal etme protestosu gerçekleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x