Barış Telli’nin hayatı film oldu

Barış Telli… Henüz 33 yaşında olmasına rağmen onu tüm dünya tanıyor. 4 yaşındayken geçirdiği kaza sonrası futbol tutkusunun peşini hiç bırakmayıp hayata sımsıkı sarılması, 2017 yılında Dünya Şampiyonu olan Ampute Milli Takımımızın yıldızı olmasına ve dünya çapında tanınmasına kadar giden ziyadesiyle zorlu, bir o kadar da gurur dolu bir hayat hikayesi ortaya çıkardı.

Barış Telli’nin hikayesi milyonlarca gence ilham oldu. Dünya onu ‘Ampute Messi’ olarak tanıdı. Yapımcı Hünkar Doğan bir gün Barış’a “Senin hayatın artık sinema olmalı, beyaz perdeye aktarılmalı ve herkese bunu izletmek lazım” dediğinde mükemmel bir projenin de ilk adımı atılmış oldu.

Filmin yönetmen koltuğuna Ekin Pandır oturdu, Barış’ın hikayesini Caner Erzincan ile Koray Yeltekin senaryolaştırdı. Bu umut dolu gerçek hikayeyi hakkıyla verecek oyuncular da itinayla seçildi:
Barış Telli’yi filmde Taner Ölmez canlandırıyor. Ölmez, hazırlık aşamasında çok zorlandığını, ellerinde hala kanedyenlerden oluşan nasırlar olduğunu söylerken “Barış bambaşka bir insan. Onunla 10 dakika geçirseniz, Barış’ı tanırsınız.“ diyor.

Barış’ın öğretmenini canlandıran Bülent İnal, film teklifi geldiği an hiç düşünmeden kabul ettiğini söylüyor ve ekliyor “Çocukların özellikle ilkokulda hayatlarına yön veren, onların elinden tutan yol açan, ufkunu aydınlatan öğretmenler çok önemli.”

Usta oyuncu Nazan Kesal, filmde Barış Telli’nin annesini canlandırıyor. Kesal, projede olmaktan gurur duyduğunu berlieterek şunları söylüyor:
“Barış kendi öyküsü içinde, bana, bize hepimize çok önemli bir şey söylüyor. Diyor ki; ‘En değerli şey hayatın kendisidir. En kutsal şey yaşamdır. Yaşamın önündeki her türlü zihinsel ve bedensel engelleri kaldırın.’ Bunu dediği için de dünya şampiyonu oldu.”
Kadrodaki diğer isimlerin hepsi birbirinden deneyimli isimler: Telli’nin antrenörüne Sinan Tuzcu hayat verirken, babasını Gürkan Uygun canlandırıyor. Kadroda ayrıca Biran Damla Yılmaz, Erkan Üçüncü, Arben Akış, Alara Turan, Mekin Sezer, Gurur Çiçekoğlu ve Devrim Kabacaoğlu yer alıyor.
Filmin galası, Paribu Cineverse Kanyon’da gerçekleştirildi. Davetliler arasında Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, Orhan Gencebay ve Sevim Emre, Hamdi Alkan ve kızı Zeynep, Survivor eski yarışmacıları, çok sayıda oyuncu ve YouTuber da vardı.

Rümeysa Çakmak, nişanlısı Barış Telli’yi bir an olsun yalnız bırakmadı. Gecenin en güzel detayı belki de genç çiftin yüzündeki o mutlu, gururlu heyecanın ışıltısını görmekti…

Tüm salonu hem hüzünlendiren hem de umutla dolduran film, ayakta alkışlandı.

‘Hayatla Barış’ 23 Şubat günü gösterime girecek.

Gözde S: Kadıoğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x