Taraftar bu işe ne diyecek… Suudilerden TFF’ye tarihi teklif

Fanatik gazetesinden Umut Eken’in haberine göre Suudiler, TFF Süper Kupa’nın yanı sıra Ziraat Türkiye Kupası finalinin de 10 yıl boyunca kendi ülkelerinde oynanması için teklifte bulundu. Kupayı “Dörtlü Final” formatında oynatılmasını teklif eden Suudiler 10 yıl için bu organizasyonlara toplam 100 milyon euro kaynak ayıracak.

KAZANANA 2 MİLYON EURO

Türkiye Kupası’nda Dörtlü Final hayata geçerse 5 milyon euroluk bir ödül havuzu olacak. Şampiyona 2 milyon euro, kaybeden finaliste 1.5 milyon euro, üçüncüye 900 bin euro, dördüncüye de 500 bin euro ödül verilecek. Süper Kupa’da ise her iki tarafa da 2.2’şer milyon euro katılım ücreti garanti edilecek. Kupayı kazanan taraf 600 bin euroyu daha kasasına koyacak.

Suudi Arabistan ve İspanya federasyonları geçmişte toplam 120 milyon euroyu bulan anlaşma imzalamışlardı. Süper Kupa Dörtlü Final organizasyonu uzun süre Suudi Arabistan’da oynanırken taraflar sözleşmeyi 2029’a kadar uzattı. Suudi Arabistan’ın bu kapsamda gelecek 7 yılda La Liga’ya 240 milyon euroluk para aktaracağı öne sürüldü.

88 SAYFALIK KONTRAT

Türk futbol tarihinin en kapsamlı anlaşmalarından biri olması beklenen kontrat tam 88 sayfa. TFF hukukçuları ile Suudi Arabistan Federasyonu’nun hukukçuları, taslak üzerinde çalışıyor.

TOPLAM 100 MİLYON EURO

Masada yaklaşık 100 milyon euroluk bir ödül var. Kaynağın yüzde 50’si Süper Kupa, yüzde 50’si Türkiye Kupası için ayrılacak. Katılımcılara ödül miktarı yıldan yıla değişebilecek.

SONUNCUYA 500 BİN EURO

Türkiye Kupası’nda dörtlü final hayata geçerse, 5 milyon euroluk bir ödül havuzu olacak. Sıralamaya göre 4 takıma; 2 milyon, 1,5 milyon, 900 bin ve 600 bin euroluk ödül verilecek.

KUPAYI KAZANANA 85 MİLYON TL KAYBEDENE 66 MİLYON TL

Süper Kupa’da her iki kulübe de 2,2 milyon euro “katılım payı” garanti ediliyor. Kazanana 600 bin euro daha başarı ödülü verilecek. Kupayı kaldıran 84 milyon TL, kaybeden 66 milyon TL kazanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x