Ordu mülteci kampına saldırdı, Netanyahu hastaneyi ziyaret etti: ‘Askerler görüşmek istemedi’

İsrail’in gece boyu, abluka altındaki Gazze’de düzenlediği saldırılarda çok sayıda kişi öldü ve yaralandı. Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin orta kesiminde yer alan Deyr el-Belah kenti ile Megazi Mülteci Kampı’na yönelik saldırılar gerçekleştirdi.

Sağlık kaynakları, İsrail ordusunun Deyr el-Belah’tan yaralıları taşıyan sivil bir aracı hedef alması sonucu aracın içinde bulunan herkesin hayatını kaybettiğini aktardı. İsrail’in Nusayrat Mülteci Kampı’ndaki bir eve düzenlediği saldırıda ise en az 7 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

AA’nın aktardığına göre, İsrail güçlerinin ayrıca Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentine gece boyu düzenlediği şiddetli hava bombardımanında, çoğu çocuk ve kadın, onlarca kişi öldü ve yaralandı.

YARALI ASKERLER NETANYAHU’YLA GÖRÜŞMEYİ REDDETTİ

Öte yandan İsrailli bazı yaralı askerlerin, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Kudüs’teki bir hastaneye yaptığı ziyaret sırasında onunla görüşmeyi reddettiği bildirildi. İsrail’in Kanal 13 televizyonunun haberine göre, Netanyahu, Gazze Şeridi’ndeki kara harekatında yaralanan askerlerle görüşmek üzere Batı Kudüs’teki Hadassah Hastanesi’nin rehabilitasyon bölümünü ziyarete geldi. Yaralılardan bazıları Netanyahu ile görüşmeyi reddetti.

Yaralı askerlerden Or Schneeberg, X platformundan yaptığı paylaşımda, “Hadassah’taki rehabilitasyon bölümündeyim. Netanyahu bu gece beni ziyarete geliyor ve sorumlu kadınlardan biri bana onun odama gelmesini isteyip istemediğimi sordu. Tabii ki ‘hayır’ dedim” ifadesini kullandı. İsrailli 18 yaralı askerin bulunduğu bölümden 15’inin Netanyahu’nun kendisinin odasına girmesini istemediğinin ortaya çıktığını aktaran Schneeberg, “(Netanyahu liderliğindeki) Likud partisinin kalesi Kudüs’teyim. Değişim hissediliyor. (Likud yönetimi) dönemi sona erdi” değerlendirmesinde bulundu.

HASTANE ‘BÜYÜK BİR COŞKUYLA KARŞILANDI’ DEDİ

Hadassah Hastanesi’nden yapılan yazılı açıklamada, bazı askerlerin Netanyahu ile görüşmeyi reddettiği yönündeki haberlere yer verilmedi. Açıklamada, Netanyahu’nun, hastaneyi akşam ziyaret ettiği ve kendisini “büyük bir coşku ve sıcaklıkla” karşılayan yaralıların arasından geçtiği ve onlara, İsrail devletinin birlik içinde olduğunu ve tam zafere ulaşmaya kararlı olduğunu vurguladığı ifade edildi.

Kanal 13 televizyonunun 20 Aralık’ta yayınladığı haberinde de Netanyahu’nun, Gazze Şeridi’ndeki kara harekatında yaralanan askerlerle görüşmek üzere Tel Aviv yakınındaki Sheba Sağlık Merkezi’nin rehabilitasyon bölümünü ziyaret ettiği ve yaralılardan bazılarının Netanyahu ile görüşmeyi reddettiği belirtilmişti.

İSRAİL ORDUSU: GAZZE’DE 3 ASKER ÖLDÜ

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda ikisi subay 3 askerinin daha öldürüldüğünü, 3’ünün de ağır yaralandığı açıkladı. İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada Gazze’deki yeni kayıplarına ilişkin bilgi verildi. Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda ikisi subay 3 askerin daha öldürüldüğü, 3 askerin de ağır yaralandığı ifade edildi.

İsrail ordusunun son verilerine göre, Gazze Şeridi’ne saldırıların başladığı 7 Ekim’den bu yana öldürülen İsrail askerlerinin sayısı, 167’si karadan işgal sürecinde olmak üzere 501’e yükseldi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x