Kadıköylülerden Maçoğlu’na: Kaybederseniz üzülürüz

İSTANBUL – Türkiye Komünist Partisi (TKP) Kadıköy Belediye Başkan adayı Fatih Mehmet Maçoğlu ile bir gün geçirdik. Kadıköy’de Koşuyolu pazarı, Mahalle Evi çay bahçesi ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde Kadıköylüler ile buluşan Maçoğlu, ilgiyle karşılanırken yer yer Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) seçmeninin eleştirileriyle de karşı karşıya kaldı. Maçoğlu, kendisine gelen eleştirileri dinleyip neden Kadıköy’den aday olduğunu anlatmaya başladı. CHP’li olduğunu söyleyen seçmenler, Maçoğlu’na ilgi duyduğunu Kadıköy adaylığını ise yanlış bulduğunu ifade etti. Maçoğlu’nun adaylığıyla birlikte Kadıköy’de CHP de seçim çalışmalarına ağırlık vermeye başladı. Maçoğlu ekibine göre bunun nedeni kendilerinin ‘tehlike’ olarak görülmesi.

‘PİRİM HOŞ GELDİN’

‘Komünist Başkan’ olarak tanınan Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, 31 Mart 2024 seçimlerinde Kadıköy pusulasında yer alacak. Maçoğlu adaylığının açıklanmasından sonra, özellikle CHP kamuoyundan eleştiriler yükselmeye başladı. Maçoğlu, sokakta da benzer eleştiriler ile karşılaşıyor, kendisini eleştirenleri dinliyor ve “Nasıl bir Kadıköy?” sorusuna kendince yanıt veriyor.

Seçime bir aydan az bir süre kaldı. Fatih Mehmet Maçoğlu’nun seçime kadar en büyük hedeflerinden biri Kadıköy’de adım atmadık yer bırakmamak. Kadıköy’de halkçı bir yerel yönetimin mümkün olduğunu anlatmaya çalışan Maçoğlu, Kadıköy sokaklarında ilgiyle karşılaşıyor. Kendisini görenler bol bol fotoğraf çektirmek istiyor. Koşuyolu pazarı da Maçoğlu açısından daha öncekilere benzer anlara sahne oldu. Koşuyolu pazarında Maçoğlu, “Pirim hoş geldin” diye karşılandı. Maçoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olmasını isteyenler de vardı, “Siz Dersim’de iyiydiniz” diyen de.

‘MAÇOĞLU GİBİ İNSANLAR ÇOĞALMALI’

Saadet Partisi seçmeni olduğunu söyleyen bir Üsküdar seçmeni ise Kadıköy’de yaşasa Maçoğlu’ndan başka kimseye oy vermeyeceğini söylüyor. Nedenini ise kendince şöyle açıklıyor: “Din diye diye ülkeyi soydular. Maçoğlu gibi insanlar çoğalmalı. Saadet Partisi seçmeniyim keşke İBB adayı olsaydı. Aldığı oyla yarın genel seçimlerde pazarlık yapanlara, benim oyumla zenginleşenlere oy yok. Bu ülkenin dürüst insanlara ihtiyacı var.”

‘MALKOÇOĞLU, YA KAYBEDERSEK’

Maçoğlu’na gülerek “Malkoçoğlu” diye seslenen pazar esnafı, çevrelerinde bulunan seçmenleri Maçoğlu’na oy vermesi için ikna etmeye çalıştıklarını söylüyor, bir yandan da “ya kaybedersek” diye de endişelerini paylaşıyordu. Pazarda Maçoğlu ile karşılaşmayı ummayanlar ise “Sizi televizyonlardan görüyoruz, burada görünce çok mutlu olduk” diyerek sevincini ifade ediyordu. Öte yandan başka bir seçmen ise “Biz Tunceli’ye gitmeyi düşünüyorduk o geldi” sözleriyle Maçoğlu’na desteğini açıklıyordu.

‘ELEŞTİRİ ÖN AÇIYORSA İYİ BİR ŞEY’

Pazarda seçmenler de tartışıyor, Maçoğlu’na “Keşke Kadıköy’e değil de İzmir’e aday olsaydınız” diyen bir seçmene başka bir seçmen “biz buradan aday olmasını istedik” diye karşılık veriyordu. Maçoğlu ise seçmenlere “Kendi gücünüze güvenin. Bu ülkede eleştirmek, ön açmaya neden oluyorsa iyi bir şey. Bu kültür oluşmak zorunda” dedi.

‘KAYBEDERSENİZ ÜZÜLÜRÜZ’

Pazar ziyaretinin ardından program, Kadıköy Belediyesi’ne ait Mahalle Evi çay bahçesindeki buluşmayla devam etti. Mahalle Evi çay bahçesinde kendisine “yanlış yaptınız” diyerek tepki gösteren bir CHP seçmeniyle Maçoğlu kısa bir sohbet gerçekleştirdi. CHP seçmeni bu kez “kaybederseniz üzülürüz” karşılığını verdi. Maçoğlu, çay bahçesinde kendisine soru soran seçmenlerle kısa bir sohbet gerçekleştirdi. Sorular genellikle sağlıklı gıdaya erişimle ilgiliydi. Maçoğlu da Türkiye’nin çeşitli yerlerinde kooperatifler kurduklarını Kadıköy’de de bu sayıyı artırmak istediklerini söyledi.

‘KOOPERATİFLERİN SAYISINI KADIKÖY’DE ARTIRMAK İSTİYORUZ’

“Nohut ekecek toprağımız olmayacak, partiniz ne düşünüyor, ne yapmalıyız?” sorusunu yönelten bir seçmene Maçoğlu, Mahalle Evi’nde şu yanıtı verdi: “Kapitalist sistem artık dünyada yönetemez hale geldi. Savaşlarla halklara zulüm ediyor. Güvenlik politikalarıyla baskıyı artırıyorlar. Birçok insan ‘sizin siyasetinizi savunmuyoruz’ diyebilir. Ancak iyiyi savunuyor, doğruda ısrar ediyorsa birlikteyiz.”

Başka bir Kadıköy seçmeni ise sağlıklı güvenceli gıdaya nasıl erişebilecekleriyle ilgili Maçoğlu’na soru yöneltti. Sadece market ürünlerine mecbur kaldıklarını söyleyen seçmen, Maçoğlu’nun bu konudaki düşüncelerinin ne olduğunu merak ettiğini söyledi. Maçoğlu ise “Türkiye’de 16-17 tane 31 tane kooperatiflerimiz var. Bazı illerde bir tane bazılarında daha fazla var. Biz bunların sayısını Kadıköy’de artırmak istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x