Faciadan Dönüldü: Pilotlar Uyuya Kaldı, Suçu İkiz Bebeklerine Attı

Endonezya’da 25 Ocak’ta gerçekleştirilen bir uçuş sırasında hem pilot hem de yardımcı pilotun aynı anda 28 dakika boyunca uykuya daldığı ortaya çıktı. Bu durum, uçağın rotasından sapmasına ve navigasyon hatalarına neden oldu. Neyse ki, uçak 153 yolcu ve 4 uçuş görevlisi ile birlikte Cakarta’ya güvenli bir şekilde indi.

Uçuş öncesi yeterince dinlenemediğini bildiren ikinci pilot, uçuş sırasında kontrolü devraldıktan sonra da “yanlışlıkla” uykuya daldı. Pilotların 28 dakika boyunca uyuması, uçuş güvenliğini tehdit eden ciddi bir durumdu.

KULE İLE İLETİŞİM KESİLDİ

Bölge kontrol merkezinin uçakla iletişim kurmaya çalışması sonuçsuz kaldı. Pilotlar uyandıklarında uçağın rotasından sapmış olduğunu fark ettiler ve kule ile iletişime geçtiler.

Kule ile yapılan görüşmede pilotlar uyuyakaldıklarını saklayarak bir “radyo iletişim problemi” yaşandığını söylediler.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Yaşanan bu kritik olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Pilotların uykusuzluk sebepleri ve uçuş güvenliğini tehlikeye atmalarına neden olan diğer etkenler araştırılıyor.

İKİZ BEBEKLER NEDENİYLE UYKUSUZ KALDILAR

Raporda kaptan pilotun 32 yaşında, ikinci pilotun ise 28 yaşında olduğu belirtildi. İkinci pilotun bir aylık ikiz bebekleri olduğu ve “karısının bebeklere bakmasına yardım etmek için uykusuz kaldığı” da dikkat çeken bir ayrıntı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x