“Bir çocuk için sarılmanızdan daha iyi bir şey olamaz”:Çocuğunuzun tüm yaşamını yönlendirecek olan “gizli destek” nasıl verilir?

Yaptığınız hatalar için kendinizi nasıl affedebilir ve yetişkin çocuğunuzla ilişkinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

Bir çocuğun, tipik bir şehirli ailenin kendisi için satın aldığının dörtte üçüne ihtiyacı yoktur. Bir fırsat var – neden satın almıyorsunuz çünkü ebeveynleri çok mutlu ediyor. Ancak ek çalışmalarla ,kazançlarla kendinizi tükenme noktasına getirmeyin:Her şeyin yolunda gitmesi“en iyisini vermek” adına iletişiminizden ödün vermemelisiniz. Dünyada hâlâ sizden ve sarılmalarınızdan daha iyi bir şey yok; hiçbir para bir çocuğun güvenini ve iç huzurunu satın alamaz.

Çocuğunuzun hayatla baş etmesini ister misiniz? Bu, çocukluğunuz boyunca onu teselli edin, ona sarılın, duygularını kabul edin anlamına gelir. “Ağlama!” demeyin, hemen dikkatinizi dağıtıp eğlendirmeye çalışmayın. Hoş olmayan duyguları yutmak yerine, hayatta kalarak stresi atlatmasına ve bundan kurtulmasına yardımcı olun. Üzülmesine, ağlamasına, korkmasına, protesto etmesine izin verin – ve sizin yardımınızla, dünyanın kusurlarını kabul etmeyi, hayal kırıklığı ve protestodan teselliye ve gerçeklikle uzlaşmaya geçmeyi öğrenmesine izin verin.

Bir çocuğa doğru “otomatik pilot” nasıl verilir, yeterli bakım ve sevgi nasıl verilir?

Bazen yeterince sabrınız yoksa ve çocuğunuza karşı öfkeniz sizi bunaltıyorsa, kendinize şu soruyu sormanız çok faydalıdır: “Şimdi kaç yaşındayım?” Ve bunun açıkça kimlikteki kadar olmadığını düşünüyorsanız, o zaman şu anda en iyi şey çocuktan biraz uzaklaşıp kendinize bakmaktır. Biraz ara verin, nefes alın, yıkanın, çay ve çikolata için ve birkaç enerjik hareket yapın.
Çocuğunuzun nasıl af dileyeceğini bilmesini ister misiniz? Kendinize sorun, bir kavganın üstesinden nasıl gelineceğine ve hataları nasıl kabul edeceğinize dair bir örnek gösterin. Ahlak dersi vermeden kendi başına öğrenecektir.
Sınır ihlalinin yaygın bir örneği “hemen yapılması” gerekliliğidir. Bazı nedenlerden dolayı birçok yetişkin, eğer bir çocuk yaptığı her şeyi hemen bırakıp emirlerini yerine getirmiyorsa, bunun bir saygısızlık işareti olduğunu düşünür. Aslında saygısızlık, bir kişiye, onun plan ve arzularıyla ilgilenmeden, bir ricayla değil, bir emirle yönelmektir.
Evet, bir çocuk kendini kaptırıp unutabilir ve ona hatırlatmanız gerekecek. Ancak bu kötü niyetli bir sabotaj değil, sıradan çocukça bir dikkatsizliktir. Ona saldırganlık göstermeden hatırlatırsanız, ayağa fırlayacak ve görevi yerine getirmek için acele edecektir. Hatta büyük olasılıkla “özür dilerim, kendimi kaptırdım ve unuttum” diyecektir. Biraz daha olgunlaştıktan sonra çocuğun kendisi yorgun olduğunuzu, aşırı yüklendiğinizi ve yardıma ihtiyacınız olduğunu fark etmeye başlayacaktır. Ve şunu duyacaksınız: “Biraz dinlenin, bunu kendim yapacağım.” Yaptıkları ve sürdükleri için değil. Ancak kendileri birden fazla kez ona tam olarak bu davranış modelini gösterdikleri için – sınırlara saygı, yardım ve bakım modeli.
Bir çocuk bazen sıkılıyorsa, bu sadece korkutucu değil, hatta faydalıdır. Yalnızca can sıkıntısının diğer tarafında, dış uyaranlara tepki değil, kişinin kendi faaliyeti başlar. Can sıkıntısı yaratıcılığı geliştirir. Ve kendinizi meşgul edebilme yeteneği hayatta çok önemli bir beceridir.
Kendi hayatınızı yaşama hakkına sahipsiniz ve çocuğun sizin yaşam tarzınıza uyum sağlaması gerekir. Bu tam da içgüdülerinin çalıştığı şey, davranışları takip etmeye yönelik güçlü programı – yetişkinle birlikte olmak, onun tarafından yönlendirilmek, bir yetişkinin iyi ve doğru olduğunu düşündüğü her şeyin iyi ve doğru olduğunu düşünmek, onun evinde yaşamak, Yemeğini yemek, dilini konuşmak, yaşam tarzını sürdürmek.

Çocuklarınız sizinle tartışmaya başladıklarında onlar için yapabileceğiniz en iyi şey onlarla güzelce kavga etmektir. Repertuvarı çok çeşitlidir, güçlü ve dikkatli bir konumdadır ve ilişkileri her zaman daha sonra onarır, çatışmanın ilişkilerimizi yok edemeyeceğini gösterir.
Bir bebeği kucakladığımızda, teselli ettiğimizde, koruduğumuzda, elbette, onlarca yıl sonra bu sözlerin, sarılmalarımızın, aşkımızın onu depresyondan, tehlikeli kendini ihmal etmekten, ölümcül bir hatadan kurtarabileceğini düşünmüyoruz.Çocukluk sona erdiğinde, sevgi sonsuza kadar onunla kalır. Onun gizli desteği.

Doğayla savaşmayın, uyum sağlayın

Küçük yaştaki çocuklarımızın gelişimi için yapabileceğimiz en iyi şey, onların oyunlarına müdahale etmemektir. Çocuğu “meşgul etmeye” çalışmayın – sıkılmasına, hayal kurmasına, bir karıncayı rahatça izlemesine veya gölete çakıl taşları atmasına izin verin. Bu şımartmak değil, bu gelişimin kutsallığıdır. Tomurcuğu zorla koparırsanız bir gül daha güzel olmaz. Yeterli su ve ışığa sahipse zamanla kendini açacaktır.

Belli bir yaştan itibaren çocuk, özelliklerinin kendisine müdahale ettiğini anlamaya başlayacak ve bir şeyi değiştirmek isteyecek, bunu yapmak için bilinçli çaba göstermeye hazır olacaktır. Yavaş olan alarm saatini çeyrek saat önceye kurmayı önerecek, utangaç olan tiyatro dersine kaydolacak, unutkan olan şeylerin listesini yapmaya başlayacak, çekingen olan aikido yapmaya gidecek, çabuk sinirlenen ise asabi olacaktır. kendini kontrol etmeye çalışacak. Şu ana kadar size danışabileceğinden, yardım isteyebileceğinden ve özellikleri hakkında açıkça konuşabileceğinden emin olması çok önemlidir. O zamana kadar kendinize veya çocuğunuza işkence etmeyin. Doğayla savaşmayın, uyum sağlayın.
Hiçbir örnek davranış, hiçbir mükemmel not, başkalarından hiçbir onay, onlar uğruna bu dünyada tanıştığınız en önemli şeyi feda etmeye değmez, eğitimin tüm görevleri çözüldüğünde aranızda ne kalacak – sevgi, ilgi , güven.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x